Przelicznik Walut

Walutowe Wędrówki: Twoje Kompendium Przelicznika Walut

Waluty

Jaka waluta w Chorwacji 2013

Jaka waluta w Chorwacji 2013

Czy w 2013 roku Chorwacja miała własną walutę? To pytanie wielu turystów nurtuje, gdy planują wakacje w tym urokliwym kraju. Czy można płacić za zakupy jedynie w euro czy też Chorwaci korzystali wówczas z własnej jednostki monetarnej? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii, przedstawiając jak wyglądała waluta w Chorwacji w 2013 roku.

Chorwacka waluta przed przystąpieniem do UE

Zanim Chorwacja w roku 2013 przystąpiła do Unii Europejskiej, jej oficjalną walutą była kuna. Kuna jest jednostką monetarną Chorwacji od 1994 roku, gdy zastąpiła jugosłowiańską dinar. W momencie planowanego przystąpienia do UE w roku 2013, nadal obowiązywała kuna jako narodowa waluta Chorwacji.

Zachowana jedność walutowa

Choć Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej w lipcu 2013 roku, to nie oznaczało natychmiastowego przejścia na euro jako jedyną akceptowaną walutę na jej terenie. Chorwacja zachowała jednocześnie swoją narodową walutę – kunę, która nadal była akceptowana w obiegu. Przystąpienie do UE wiązało się z pewnymi zobowiązaniami i wymaganiami dotyczącymi migracji do euro, ale proces ten był stopniowy i nie natychmiastowy.

Jaka waluta była preferowana przez turystów?

Podczas gdy Chorwacja formalnie zachowała kunę jako swoją walutę, to dla turystów korzystanie z euro często było wygodniejsze. Wielu miejsc turystycznych, hoteli, sklepów i restauracji akceptowało również płatności w euro. W praktyce niektóre miejsca mogły zwracać resztę w kunach, ale ogólnie było to traktowane jako udogodnienie dla turystów z innych krajów Unii Europejskiej.

FAQs

Jaka była wartość kuryncyjna kuny w 2013 roku?

W 2013 roku kurs wymiany euro na kunę wahał się w granicach około 7,5 kuny za 1 euro.

Inny Artykuł:   Co to za waluta AED?

Czy korzystanie z euro zamiast kuny było opłacalne dla turystów?

Kwestia opłacalności korzystania z euro czy kuny zależała od indywidualnych preferencji turystów. Warto jednak zauważyć, że płacąc w euro wielu turystów nie musiało niepotrzebnie tracić czasu na wymianę walut, co z pewnością było wygodne.

Podsumowanie

W roku 2013 Chorwacja formalnie posiadała własną walutę – kunę. Przystąpienie do Unii Europejskiej nie spowodowało natychmiastowego przejścia na euro jako jedyną akceptowaną walutę. Mimo to, w wielu miejscach turystycznych możliwe było płacenie również w euro. Decyzja o korzystaniu z euro czy kuny zależała od indywidualnych preferencji turystów.

Udostępnij

O autorze