Choroby przenoszone drogą płciową (STD) nazywane są chorobami wenerycznymi. Patogenami mogą być wirusy, bakterie, grzyby lub pasożyty. Są one przekazywane z osoby na osobę podczas kontaktów seksualnych. Choroby przenoszone drogą płciową występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ale ich objawy czasami się różnią. Poznaj pakiet badań na choroby weneryczne.
Badania na choroby weneryczne – poradnik
Jeśli patogen przeniknął do organizmu, lekarze początkowo mówią o infekcji przenoszonej drogą płciową (STI). Dopiero gdy objawy rzeczywiście wystąpią, jest to choroba. Choroba ta jest przenoszona głównie poprzez kontakt seksualny między ludźmi. Chociaż istnieją inne sposoby zarażenia się większością chorób wenerycznych, odgrywają one podrzędną rolę. Wśród chorób, które można zdiagnozować poprzez badania chorób wenerycznych są:
- AIDS
- HIV
- Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)
- Opryszczka narządów płciowych
- kiła
- Zakażenie rzęsistkiem
- rzeżączka
- Zapalenie wątroby typu B
Badania na choroby weneryczne – przeczytaj przed wizytą
Zarażone osoby przenoszą patogeny choroby przenoszonej drogą płciową w płynach ustrojowych, takich jak krew, nasienie lub wydzieliny pochwowe. Podczas seksu często najmniejsze uszkodzenia błony śluzowej pojawiają się niezauważone. Tam patogeny wnikają do ciała partnera. Choroby przenoszone drogą płciową są powszechne na całym świecie. Dzięki dobrej edukacji liczba zakażeń wirusem HIV spada od pewnego czasu. Z drugiej strony nasila się kiła i rzeżączka, dlatego badania na choroby weneryczne są potrzebne.
Ogólnie rzecz biorąc, choroby przenoszone drogą płciową występują wszędzie tam, gdzie ludzie są słabo wykształceni. Choroby są również bardziej rozpowszechnione w regionach, w których ludzie nie mają dostępu do prezerwatyw. W Europie pakiet badań na choroby weneryczne jest szeroki, dzięki czemu wykrywalność jest większa.